Niemcy z bliska: Czy Monachium będzie znów polem konfliktu między Europą i USA?
Stand:
W stolicy Bawarii rozpoczyna się w piątek tradycyjna Konferencja Bezpieczeństwa – najważniejsze forum spotkań światowych przywódców, polityków i ekspertów od bezpieczeństwa i obronności. Czy dojdzie znów na niej do konfrontacji Europy z USA?
„Jeszcze nigdy w historii to forum nie odbywało się w czasie, kiedy na świecie trwa tyle równoległych konfliktów i równoległych wojen” – mówił podczas zapowiadającej wydarzenie konferencji prasowej jego główny organizator Wolfgang Ischinger.
Konfliktami targane są nawet sojusze do tej pory uważane za gwarancję bezpieczeństwa takich krajów jak Polska i Niemcy, czyli NATO. Kryzys w relacjach transatlantyckich, zagrożenie ze strony Rosji, rola Europy i Niemiec, wzmocnienie europejskiego potencjału obronnego – to tematy, które zdominują przez weekend monachijskie salony i kuluary.
– W większości krajów Unii panuje zgoda, że jesteśmy w fazie końca ładu międzynarodowego, niszczenia wielu instytucji, na których stał świat oparty na określonych zasadach – mówi Kai-Olaf Lang z Fundacji Nauka i Polityka. Co w tej sytuacji powinna zrobić Europa?
Unia Europejska powinna dać o własne bezpieczeństwa, zachowując jednocześnie obecność w NATO, czyli zwiększyć wydatki na wspólną obronność, ale też inwestować w przemysł obronny. Europa potrzebuje też nowych partnerów wobec niepewności dotychczasowych ocenia ekspert.
Ile czasu mają europejskie państwa na nadrobienie luk w zdolnościach zapewnianych przez Amerykanów tak, by móc skutecznie odstraszać Rosję? Czy Monachium stanie się kolejnym polem konfliktu miedzy Europą i USA?
Na podcast z cyklu Niemcy z bliska zaprasza Maciej Wiśniewski.