Polski słup graniczny na tle pograniczników i niemieckiej flagi

Barometr Polska-Niemcy: Rekordowa niechęć Polaków do Niemców.

Stand:

Już tylko jedna trzecia Polaków lubi Niemców. Niechęć do sąsiadów zza Odry deklaruje co czwarty Polak. To najgorsze wyniki w 25-letniej historii badania Barometr Polska-Niemcy.

Polacy przestają ufać Niemcom, Niemcy zaczynają ufać Polakom.

COSMO po polsku 18.11.2025 23:04 Min. Verfügbar bis 18.11.2026 COSMO Von Thomas Kycia


Download

Rekordowo niski poziom sympatii Polaków do Niemców

Wyniki badania „Barometr Polska-Niemcy" wskazują na radykalny spadek sympatii Polaków wobec Niemców. Niemców lubi już tylko jedna trzecia badanych (32 procent).

Najwyższy od lat jest natomiast odsetek Polaków deklarujących wobec Niemców niechęć (co czwarty badany).

„Po wieloletnim trendzie wzrostowym oznacza to gwałtowny spadek nastrojów wobec zachodniego sąsiada” – komentuje wyniki dr Agnieszka Łada-Konefał, wicedyrektorka Niemieckiego Instytutu do Spraw Polskich w Darmstadt.

Po niemieckiej stronie sympatię wobec sąsiedniego społeczeństwa wskazuje 42% badanych, czyli tyle samo, ile w 2022 roku. Wyraźnie spadł jednocześnie odsetek osób deklarujących antypatię – do jedynie 9%. `

Co jeszcze wynika z badania Barometr 2025? Na podcast zaprasza Tomasz Kycia.

„Barometr Polska-Niemcy” przygotowywany jest przez Instytut Spraw Publicznych w Warszawie we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce oraz Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. Partnerem projektu jest Deutsches Polen-Institut w Darmstadt.