Rekordowo niski poziom sympatii Polaków do Niemców
Wyniki badania „Barometr Polska-Niemcy" wskazują na radykalny spadek sympatii Polaków wobec Niemców. Niemców lubi już tylko jedna trzecia badanych (32 procent).
Najwyższy od lat jest natomiast odsetek Polaków deklarujących wobec Niemców niechęć (co czwarty badany).
„Po wieloletnim trendzie wzrostowym oznacza to gwałtowny spadek nastrojów wobec zachodniego sąsiada” – komentuje wyniki dr Agnieszka Łada-Konefał, wicedyrektorka Niemieckiego Instytutu do Spraw Polskich w Darmstadt.
Po niemieckiej stronie sympatię wobec sąsiedniego społeczeństwa wskazuje 42% badanych, czyli tyle samo, ile w 2022 roku. Wyraźnie spadł jednocześnie odsetek osób deklarujących antypatię – do jedynie 9%. `
Co jeszcze wynika z badania Barometr 2025? Na podcast zaprasza Tomasz Kycia.
„Barometr Polska-Niemcy” przygotowywany jest przez Instytut Spraw Publicznych w Warszawie we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce oraz Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. Partnerem projektu jest Deutsches Polen-Institut w Darmstadt.