Live hören
WDRcosmo - Der Sound der Welt

Posle pandemije, pre Trećeg svetskog rata - Tvoj Korzo COSMO bosanski/hrvatski/srpski 26.06.2025 32:16 Min. Verfügbar bis 26.06.2026 COSMO Von Amir Kamber


Download Podcast

Posle pandemije, pre Trećeg svetskog rata - Tvoj Korzo

Stand:

Amir Kamber, Zoran Stošić, Boris Rabrenović

Amir Kamber razgovara s pjevačem i tekstopiscem Dragoslavom Ružićem o novom albumu sastava Urgh! ("Posle pandemije, pre Trećeg svetskog rata"). Kako su Njemačka i njemačka kancelarija utjecali na njegov rad? Kako je biti van domovine dok se na svijetu dešavaju krupne stvari? Svraćamo do Zagreba i reportera Zorana Stošića po novosti sa hrvatske scene. Slušamo novitete, tu su Mile Kekin ("Ilica i marica"), Mario Huljev ("Kataklizma") i Vibin with DJ Mono x Ronaldo Maximus ("Samo lagano").

Urgh! svoje početke ima u Beogradu 90-tih godina prošlog stoljeća kao hard-core punk, odnosno grindcore bend. Pjevača i tekstopisca Dragoslava Ružića put je doveo do Njemačke, a dosta godina kasnije i do albuma pod nazivom: "Posle pandemije, pre trećeg svetskog rata". Inače, prije ovog interview-a je meni lično Urgh! bio nepoznanica. Istovremeno sam primijetio da ovaj bend kod drugih uživa gotovo kultni status.

Omot albuma "Posle pandemije, pre Trećeg svetskog rata" grupe URGH!

Dragoslave, hajde da pokušamo da ljudima približimo ideju vodilju novog albuma, o čemu se radi?

Počelo je sve dosta spontano, počeli smo jednostavno da pravimo pesme bez nekog plana "e, saćemo da snimimo album". Međutim, kako se to sve zahuktavalo, svidelo nam se kako to sve zvuči. Pa je onda to trebalo da dobije i neku formu i nekako smo na kraju i napravili pesmu koja se zove kao i album. I kad smo razmišljali o tome kako sad nazvati ovaj album, nekako se potrefilo da baš ime te pesme je najbolje leglo. Prvo što opisuje trenutak u kojem je album nastajao, zaista je prolazila pandemija a počinjali sukobi, prvo u Ukrajini posle i Izrael-Palestina i samo smo pomislili: OK ovo nije samo vremenska odrednica, nego i opisuje situaciju u kojoj smo se nalazili i to je bilo to.

Da, to je naslov koji stvarno ulazi pod kožu, čovjek da se naježi. Sjajni tekstovi, stihovi idu ravno u kost i srce. S jedne strane velike teme, s druge strane i lično iskustvo. Između ostalog i lično iskustvo u Njemačkoj u kojoj si ti od koje, pd 2000. godine?

Da, još 5. oktobra 2000. kada su u Beogradu rušili Slobodana Miloševića ja sam došao u Nemačku, tako se poklopilo. I tu sam sad već 25 godina. I jeste, album je to što ti kažeš. Neke velike teme, a s druge strane, što smo stariji, te velike teme su nekako sve više deo svakodnevnog života. Ali ja, kad se o tome priča volim da počnem s pesmom "Kancelarijski pastuv" od nemačke reči Bürohengst. A to je zaista tako bilo, tako mi se svidelo kad sam preveo u društvu na naš jezik. Toliko mi se svidelo da sam rekao e o ovome ćemo da pišemo pesmu. I ima čak stih "srce sam ostavio u Excel tabeli" jer u tom trenutku sam stvarno puno radio u Excelu i onda se nekako sve uklopilo. A i kako bih rekao, mislim da je humor neophodan da bi smo i pregurali sve te velike teme koje nas svakodnevno spopadaju sa svih strana.